Ansedel Bengt Ingvar Ohlsson

1934-

bengt_1.jpg
Porträtt

bengt_1.jpg
Bengt Ingvar Ohlsson
Född 1934-06-25 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.

Tekniker

pappa.jpg
F Bengt Anders Olsson.
Född 1893-11-06 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1956-11-04 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Verkstadsarbetare


farmor_o_farfar.jpg
FF Bengt Olof Olsson.
Född 1861-02-12 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1927-09-29 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Lantbrukare


FFF Bengt Olof Nilsson.
Född 1826-10-17 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1894-09-10 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.


FFFF Bengt Nils Nilsson.
Född 1779-06-23 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1849-01-30 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.


FFFM Carin Olsdotter.
Född 1787-03-17 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1850-05-25 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.


FFM Mait Persdotter.
Född 1823-09-17 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1868-01-01 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.


FFMF Kråk Per Mattson.
Född 1792-08-12 i Bäck, Våmhus, Kopparbergs län.
Död 1845-07-24 i Sollefteå, Västernorrlands län.


FFMM Anna Olsdotter.
Född 1796-12-04 i Heden, Våmhus (W).
Död 1856-06-29 i Hedesunda, Gävleborgs län.


farmor.jpg
FM Fröjds Anna Ersdotter.
Född 1858-07-18 i Klitten, Älvdalen (W).
Död 1953-06-08 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.


FMF Erik Fröjd Ersson.
Född 1830-06-11 i Klitten, Älvdalen (W).
Död 1917-03-31 i Klitten, Älvdalen (W).
Soldat nr 123 i Orsa kompani


FMFF Erik Persson Örfil.
Född 1792-07-12 i Klitten, Älvdalen (W).
Död 1847-06.. i Klitten, Älvdalen (W).


FMFM Marit Olsdotter.
Född 1795-12-18 i Älvdalen.
Död 1846-05-14 i Älvdalen.


FMM Anna Andersdotter.
Född 1829-01-27 i Klitten, Älvdalen (W).
Död 1906-12-27 i Klitten, Älvdalen (W).


FMMF Anders Mattson.
Född 1803-04-22 i Rot, Älvdalen (W).
Död 1837-01-10 i Klitten, Älvdalen (W).


FMMM Kerstin Andersdotter.
Född 1802-11-15 i Rot, Älvdalen (W).
Död 1853-03-17 i Klitten, Älvdalen (W).


mor_elsa.jpg
M Elsa Elisabeth Öman.
Född 1898-07-13 i Lustebo, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1990-10-27 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.


morfar_snickaren.jpg
MF Per Öman Persson.
Född 1858-08-15 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1946-07-09 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Snickare


MFF Gadd Pehr Olsson.
Född 1821-01-25 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1890-02-12 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


MFFF Gadd Olof Persson.
Född 1792-10-23 i Rällsjöbo, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1881-03-30 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


MFFM Cherstin Matsdotter .
Född 1794-02-26 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1863-02-28 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


MFM Kerstin Ersdotter.
Född 1813-04-29 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1892-01-22 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


MFMF Finn Erik Ersson.
Född 1771-12-14 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1851-05-10 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


MFMM Brita Ersdotter.
Född 1776-08-30 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.
Död 1822-04-23 i Gopa, Bjursås, Kopparbergs län.


mormor.jpg
MM Kerstin Andersdotter Bergsman.
Född 1871-12-24 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Död 1950-03-25 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.


MMF Anders Andersson Bergsman.
Född 1831-05-02 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Död 1885-11-15 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Soldat nr 55 i Gagnef kompani


MMFF Hol Anders Andersson.
Född 1811-09-21 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Död 1860-01-01 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.


MMFM Nisses Kerstin Persdotter.
Född 1807-09-22 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Död 1856-07-31 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.


MMM Hök Karin Persdotter.
Född 1831-10-24 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.
Död 1880-10-16 i Nordåker, Gagnef, Kopparbergs län.


MMMF Hök Per Persson.
Född 1796-12-27 i Västerfors, Gagnef (W).
Död 1852-07-02 i Västerfors, Gagnef (W).
Soldat nr 43 i Leksands kompani


MMMM Jönses Anna Jansdotter.
Född 1804-09-05 i Gärde, Gagnef (W).
Död 1888-05-22 i Västerfors, Gagnef (W).


Levnadsbeskrivning

Född 1934-06-25 i Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Inflyttad 1951 till Kungsholm eller Ulrika Eleonora, Stockholms län.
Utflyttad 1951 från Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Inflyttad 1953 till Sofia, Stockholms län.
Utflyttad 1953 från Kungsholm eller Ulrika Eleonora, Stockholms län.
Inflyttad 1954 till Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Utflyttad 1954 från Sofia, Stockholms län.
Inflyttad 1957-11-07 till Brännkyrka, Stockholms län.
Utflyttad 1957-11-07 från Slussen, Falu Kristine, Kopparbergs län.
Inflyttad 1958 till Bromma, Stockholms län.
Utflyttad 1958 från Brännkyrka, Stockholms län.
Inflyttad 1960 till Adolf Fredrik, Stockholms län.
Utflyttad 1960 från Bromma, Stockholms län.
Inflyttad 1961 till Älvsby, Norrbottens län.
Utflyttad 1961 från Adolf Fredrik, Stockholms län.
Inflyttad 1964 till Hässleholm, Hässleholm, Kristianstads län.
Utflyttad 1964 från Älvsby, Norrbottens län.
Inflyttad 1966 till Kalmar, Uppsala län.
Utflyttad 1966 från Hässleholm, Hässleholm, Kristianstads län.
Inflyttad 1988 till Kista, Stockholms län.
Utflyttad 1988 från Kalmar, Uppsala län.
Inflyttad 1993 till Sollentuna, Stockholms län.
Utflyttad 1993 från Kista, Stockholms län.
Inflyttad 2000-07-01 till Sala, Västmanlands län.
Utflyttad 2000-07-01 från Sollentuna, Stockholms län.
Tekniker

Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster
Jag i "Läderhosen"

kurt_o_jag.jpg
Kurt Eriksson och jag i konfirmationskostym

signs_1955.jpg
Armens Signalskola avgångsklass 1955


Gifte och barn


Gift 1961 i Kropp, Malmöhus län.
Skild 1966-06-24 i Kalmar, Uppsala län.

Ally Jeanette Dyberg. Född 1943-03-28 i Njurunda, Västernorrlands län.

Jan Ingvar Ohlsson. Född 1962-03-14 i Piteå stadsförsamling, Norrbottens län.
Död 2012-07-30 i Laos.

Gift 1979-12-23 i Veckholm, Uppsala län.

Eivor Linnea Nordberg. Född 1938-08-23 i Matteus, Stockholms län.


Personregister      

Framställd 2019-05-03 med hjälp av Disgen version 2016.